موسسه نیکوکاری سرای مهر دستان سپهر(سرمد) | سربازان کار یا کودکان کار؟
موسسه نيکوکاري سرمد به عنوان نهادي مردمي، غير دولتي، غير سياسي و غير انتفاعي به منظور ايفاي نقش اجتماعي و انساني خود و با هدف حمايت از کودکان کار و کودکان در معرض آسيب، از مرداد ماه سال 1393 تلاش خود را در اين عرصه آغاز نموده است
موسسه نيکوکاري سرمد
16557
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16557,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

سربازان کار یا کودکان کار؟

سربازان کار یا کودکان کار؟

کودکان کار نتیجه ی فقر هستند و در سنین پایین به کار گرفته می شوند تا زنده بمانند بدون حمایتی برای رفتن به مدرسه و یادگیری.

گاهی تمام اعضای یک خانواده برای پرداخت یک قرض یا یک وام درگیر هستند و کودکان کودکی شان را در راه پرداخت این بدهی ها می فروشند!

کودکان کار از حقوق شان در مقابل کارفرما آگاه نیستند ، حقوق کمتری می گیرند و از طرفی کارفرمایان هم برای به کار گرفتن آنها به بعضی کارها مثل نقوش ظریف فرش ها و ظرف های ظریف دست ساز ، آنها را به کار می گیرند!

متاسفانه در خیلی از کشورها هنوز قوانین کار جوری نیستند که از شرایط این کودکان حمایت لازم به عمل آورده شود.

با کار گرفتن از بچه های کار نه تنها حق تحصیل ، بلکه پیشرفت جسمی و ذهنی و کودکی آنها به تاراج می رود.

بعد از ساعت ها کار طولانی یک کودک ، غیر از مدرسه ، او از امکان تعامل اجتماعی با دیگران و هم سن و سال هایش و حمایت احساسی محروم می شود.

تحقیقات ما نشان می دهد بچه های کار لاغرتر و سبک تر و قد کوتاه تر از بقیه می شوند.

وجود سرپرست های بد و ناسالم موجب بالا رفتن کودک آزاری های متعدد نسبت به این کودکان معصوم می شود.

مدل ذهنی خیلی از این کودکان با دست فروشی در خیابان ها شکل می گیرد ، آنها آرزوهای بزرگی نخواهند داشت و خود و والدین شان یاد نگرفته اند که می توان آرزوهای بزرگ کرد یا یک کارآفرین شد.

از طرفی هزینه های بالای تحصیل امکان برآورده کردن آرزوهای این کودکان را نمی دهد و اگر آرزویی داشته باشند ، در نطفه خفه خواهد شد و امکان رشد نخواهد داشت.

راه حل کمک به این کودکان چیست؟

·         تحصیلات رایگان:
موسسه ی نیکوکاری سرمد با برگزاری کلاس های آموزشی اصلی کودکان و کلاس های تقویتی و کمکی رایگان سعی دارد موانع تحصیل برای این کودکان را حذف کند.

·         کمک های اخلاقی به دور از تخریب عزت نفس آنها:
کودکان گدایانی نیستند که شما بخواهید دست نوازش بر سر آنها بکشید و بدون دریافت ارزشی از آنها ، به آنها کمک های نقدی کنید. عزت نفس یک کودک نباید تخریب شود و موسسه ی نیکوکاری سرمد جایی است که احترام به تمام اقشار جامعه در آن محترم خواهد بود و کمک ها برنامه ریزی شده و بدون خودنمایی یا تخریب عزت نفس کودکان یا والدین شان به آنها اهدا خواهد شد.

·         خلق تقاضا برای کارگران با مهارت و آموزش دیده :
با توان بخشی به کودکان و آموزش مهارت های لازم به آنها ، همین کودکان در بزرگسالی دیگر مجبور نیستند انجام دهنده ی کار ربات ها یا مشغول به مشاغل ساده شوند ، آنها مهارت هایی یاد گرفته اند که باعث پیشرفت خود و اقتصادشان خواهد شد.

·         آگاهی بخشی :

با برگزاری نشست ها ، همایش ها ، اطلاع رسانی های عمومی و آموزش های اجتماعی ما سعی داریم به بهترین نحو دیگران را از وجود عارضه های اجتماعی جامعه مان آگاه کنیم و برای رفع آنها قدم های کوچک برداریم.

·         توان بخشی به قشر فقیر جامعه :

این بخش که شاید یکی از مهم ترین و لذت بخش ترین کارهای ما در سرمد است و به آن افتخار می کنیم ، رشد و پرورش مهارت های کودکان از طریق توانمند کردن آنها با مهارت های کم هزینه و متناسب با سن کودک است.

ما می خواهیم هر کودک کار ، در آینده خالق یک کار برای خود شود

که این امر را از طریق برگزاری کارگاه های هنری و … محقق کرده ایم.

تصاویر مشارکت بچه ها و نتایج زحمات و دست ساخته های آنها را  اینجا مشاهده کنید.

یکی از بچه ها می گفت وقتی بزرگ شدم میخوام یه آرایشگاه بزنم و سر عروس هامو با این گلا تزیین کنم.

یکی دیگه می گفت من میخوام برای بابام یک کیف بزرگ درست کنم آخه وسایلشو میزاره تو کیسه و میره سره کار.

و همه آرزوهای بزرگ و کوچیک تو دلشون ایجاد شد. ما خوشحالیم چون داستان خلق آرزوهای بزرگ برای این بزرگ مردان کوچک هم چنان ادامه دارد.

ما روی کمک شما برای ادامه دادن با شکوه تر این مسیر حساب می کنیم.